NAFAKA ÖDENMEZSE NE OLUR?

28.04.2021
NAFAKA ÖDENMEZSE NE OLUR?

Nafaka, mahkeme kararıyla verilen yasal bir yükümlülük olduğundan ödenmediği takdirde elbette yaptırımı vardır. Nitekim nafaka boşanan eşin ya da tarafların müşterek çocuklarının mağdur olmasını önlemek amacıyla bağlanan aylıktır.                                

TEDBİR NAFAKASI ÖDENMEMESİ HALİNDE NE YAPILIR?

Mahkeme tarafından hükmedilen tedbir nafakası ödenmediği takdirde, icra takibi başlatılabilir. Ödeme halen gerçekleşmediyse şikâyet talebiyle icra ceza mahkemesine başvurularak üç aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırılmasına karar verilmesini talep edilecektir.

İŞTİRAK YA DA YOKSULLUK NAFAKASI ÖDENMEMESİ HALİNDE NE YAPILIR?

İştirak nafakası ya da yoksulluk nafakası ödenmezse onaylı ilamla birlikte ilamlı icra takibi başlatılabilir. İcra takibiyle birlikte ödeme hala yapılmamışsa icra ceza mahkemesine üç aylık tazyik hapsi istemi ile nafaka borçlusu şikâyet edilebilir.

Birikmiş Nafaka Borcu ÖDENMEMESİ HALİNDE NE YAPILIR?

Birikmiş nafaka alacağının ödenmemesi halinde de icra takibi başlatılabilir. Birikmiş nafaka olarak geçmişe dönük son 10 yıllık nafaka alacağını talep edebilir. Ancak birikmiş nafaka alacağı için icra ceza mahkemesinde şikayet yoluna başvurulamaz.

Şikayet Aylık Nafakanın Ödenmemesi Halinde Yapılabilir. Aylık nafaka kamu alacağı gibi “öncelikli alacak” niteliğindedir. Ancak birikmiş nafaka, adi alacak hükmünde olup, ödenmemesi halinde nafaka borçlusu aleyhine cezaya hükmedilmemektedir.

Mahkeme kararı ile nafaka ödeme yükümlülüğüne tabi tutulan taraf, nafaka borcunu yerine getirmediği takdirde icra müdürlüğünde nafaka borcunu 7 gün içerisinde ödemesi için takip başlatılabilir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, borçlunun emekli maaşına haciz konulabilmesi için normal şartlarda muvafakatine ihtiyaç duyulsa da nafaka alacağı nafakanın kamu alacağı gibi “öncelikli alacak” niteliğinde olması sebebi ile borçlunun onayı gerekmeksizin emekli maaşına haciz konulabilir.

Nafaka Ödemeyen Hapis Cezası Alır Mı? (Nafaka Ödememe Suçu Nedir?)

Nafaka yükümlüsünün, nafaka ödememesi nedeniyle tazyik hapsine mahkûm edileceği İcra İflas Kanunu’nun 344. maddesinde düzenlenmiştir.

Madde metni:

‘’ Madde 344 : Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir. ‘’şeklindedir.

Nafaka borçlusuna karşı başlatılan icra takibinde nafaka borçlusu borcunu ödemezse borçlu hakkında şikâyet yoluna başvurularak icra ceza mahkemesinde dava açılabilir. Nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyen borçlu hakkında mahkeme üç aylık tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına karar verebilir.

Dava devam ederken nafakanın ödenmesi halinde ceza verilmez. Dava sonuçlanıp 3 aya kadar hapis cezası verilmesi halinde ise borçlunun ödeme yapması ile aleyhinde hükmedilen hapis cezası kaldırılır, ceza infaz aşamasında ise borçlu derhal tahliye edilir.

Eğer nafaka borçlusu nafakanın azaltılması veya kaldırılması amacıyla dava açmış ise, o davanın sonucu beklenerek, sonucuna göre karar verilebilir.

İcra takibine konu olan nafaka borcunda şikayet en fazla üç aylık nafaka borcu için mümkündür. Aylık nafakanın ödeme tarihinden üç aylık sürecin geçmesi halinde şikayet etme hakkı düşecektir. Ödemesi yapılmayan aylık nafaka hakkında şikayet en fazla 3 ay içerisinde yapılmalıdır.

 

Nafaka Ödememe Cezası Nedir?

İcra ceza mahkemesinde yargılanan nafaka borçlusu, ödemesi gereken nafaka borcunu ödemediği anlaşıldığında mahkeme tarafından üç aylık tazyik hapsi cezasına çarptırılır. Tazyik hapis cezası ertelenmez ve paraya çevrilemez bir hapis cezasıdır.

Nafaka Ödememe Cezası Nasıl Düşer?

Nafaka borçlusu yargılama sırasında nafaka borcu ödemesini yaptığı takdirde açılan dava düşecektir. Borçlu, nafaka borcunu ödediğine dair dekont ya da tahsilat makbuzunu hakkında verilen ceza kararına itiraz dilekçesinin ekinde ileri sürülebilir. Ancak yargılama sonrasında hapis cezasına hükmedilen borçlu, borcunu ödediği takdirde tahliye olacaktır.

Tazyik hapsi ile cezalandırılan borçlunun üç aylık tazyik hapsi cezasını tamamlaması durumunda nafaka borcu silinmeyecektir. Nafaka alacaklısının birikmiş nafaka borcu olarak icra dosyasında borcu devam edecektir.

Bütün nafaka alacaklarınızı alabilmeniz için gerekli olan icra takibi ve şikayet işlemlerinizi Yaşar Hukuk Bürosu olarak etkin şekilde yürüterek, kısa sürede hakkınızı almanızı sağlamaktayız.

Whatsapp
Yaşar Hukuk Bürosu
Yaşar Hukuk Bürosu
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?